AdrenaliN Games

Adrenalin Games Cs 1.6 Italia

IndiceCalendarioFAQCercaLista UtentiGruppiRegistratiAccedi

Sunteti rugati sa intrati pe noul forum www.adrenalin-cs.com acesta va fii inchis !!

Condividi | 

scheda audio 5.1

Andare in basso 
AutoreMessaggio
dekkan

MessaggioTitolo: scheda audio 5.1   Gio Set 01, 2011 1:45 pm

as vrea sa stiu daca e neaparat necesara o scheda audio 5.1 ca sa montez niste boxe 5.1 la pc??

Smile
Torna in alto Andare in basso
Visualizza il profilo
TrinityAlex

MessaggioTitolo: Re: scheda audio 5.1   Gio Set 01, 2011 3:31 pm

La orice placa de baza facuta dupa 2005 ... nu, nu ai nevoie de o placa audio...

- Daca ai 3 mufe jack in partea din spate a PC-ului, atunci poti sa conectezi 5+1 la el [sunt in 3 culori de obicei, verde [Line Out/Headphones] rosu [Microfon] si albastru [Line In]]
Visualizza il profilo
dekkan

MessaggioTitolo: Re: scheda audio 5.1   Gio Set 01, 2011 8:38 pm

ms mult Smile
numai ca am un notebook si acesta are o mufa pt casti sau boxe si alta microfonu
nu exista o modalitate (nush tip ceva care bagi in mufa pt boxe si sa aibe 2 sau 3 iesiri la randul lui care sa bag 5.1)?
Visualizza il profilo
TrinityAlex

MessaggioTitolo: Re: scheda audio 5.1   Gio Set 01, 2011 11:34 pm

Atunci e mult mai complexa treaba...

Ai nevoie doar sa ti se auda sunet de la toate boxele? sau vrei intr-adevar sa beneficiezi de sunet 5+1 (de ex daca vine inamicul din spate stanga, sa se auda boxa corespunzatoare)
Daca raspunsul la intrebarea de mai sus este "DA, 5+1" - atunci trebuie sa-ti iei o placa audio externa.
Daca raspunsul la intrebarea de mai sus este "NU" - atunci ai 2 posibilitati
->La multe tipuri de boxe 5+1, daca pui doar o intrare, fac ele automat 5+1 virtual, deci si daca le conectezi printr-un singur fir, cand asculti muzica de ex, ar trebui sa se auda toate..
->Daca sunt boxe 5+1 mai slabutze, atunci ai nevoie de niste cabluri [1 jack >3 jack]
Visualizza il profilo
dekkan

MessaggioTitolo: Re: scheda audio 5.1   Ven Set 02, 2011 8:49 pm

ok ms m-am lamurit Smile
te mai deranjez putin...folosesc boxele doar pentru muzica...(pt jocuri castile)
as vrea sa stiu daca e mai bine sa montez 2 sisteme audio 2.1 (am deja unu ...mai cumpar unu si il momtez si pe acela cu acesta : https://redcdn.net/ihimg/photo/my-images/69/141290ggif.jpg/ boxele care as vrea sa le cumpar sunt astea Logitech Speakers Z323 32 euro
) sau sa cumpar un sistem 5.1(tipGENIUS SW-5.1 1800 sau ceva de la creative oricum pana in 50 de euro...si pe alea care le am 2.1 nu le folosesc) si fac cum ai zis tu'(dak poti sa imi indici acele cabluri 1 jack cu 3 jackuri)? Very Happy
Visualizza il profilo
TrinityAlex

MessaggioTitolo: Re: scheda audio 5.1   Sab Set 03, 2011 12:33 pm

Ce coincidenta, si eu am acele boxe 2+1 ...

Revenind la subiect: Nu merita sa legi 2 sisteme 2.1 ... sistemele genius 5+1 sunt cu mult peste - si sunt chiar foarte ieftine pentru ce pot ele sa faca. Dar sincer iti spun ca trebuie macar un sistem
Genius 5005 cherry5-1.html
e cam 80 de euro... dar garantez ca n-o sa-ti para rau... - daca vrei sa-ti iei cele mai ieftine, efectiv pe degeaba sunt ele 5+1 daca au calitatea sunetului varza...

In privinta splitter-ului, pe 3 cai, e cam greu de gasit - dar poti sa iei 2 splittere si ai rezolvat problema Smile - :
* ori iei 2 cabluri cum ai postat mai sus
** ori 2 de-astea - nu ma lasa sa adaug link-uri - cauta pe google "3.5mm splitter" si uita-te la poze cum arata - adaptor cu 1 intrare si 2 iesiri ...
Visualizza il profilo
dekkan

MessaggioTitolo: Re: scheda audio 5.1   Dom Set 04, 2011 9:58 am

OK ms pt sfaturi Smile
pana la urma cred ca o sa iau ori genius 5.1 ori logitech 5.1 si fac cum ai zis tu Smile
saL
Visualizza il profilo
Contenuto sponsorizzato

MessaggioTitolo: Re: scheda audio 5.1   

scheda audio 5.1
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
AdrenaliN Games :: ENTERTAINMENT :: Caffè/Cafenea-
Vai verso: